zdroj: wikipedie
zdroj: wikipedie

CO JE VLASTNĚ HENNA

Henna - Lawsania Inermis - je keř. Z jeho usušených a velmi jemně pomletých listů vyrábíme pastu, kterou pak malujeme na tělo. K barvení vlasů, obočí apod. se používá prášek, který je hrubší a pro malování se proto nehodí.

Rostlina pochází z tropických a subtropických oblastí, zejména z Indie, Blízkého východu, Afriky a Austrálie.

JAK SE VYRÁBÍ HENNA PASTA

Usušené listy hennovníku se pomelou na jemný prášek. Ten je smíchán s vodou, cukrem a esenciálním olejem. Je možné přidat i citronovou šťávu.

Získaná pasta se následně plní do kornoutků, z kterých se nanáší přímo na kůži.

NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY K MALOVÁNÍ HENNOU

1. Mám se na malování nějak připravit?

ˇŽádná náročná příprava není potřeba. Je ale lepší místo, kde se bude hennou malovat, předem důkladně omýt a co nejlépe se zbavit svrchní vrstvy starých buňek např. peelingem. Danou oblast pak určitě nepromazávejte krémem nebo olejem.

Pokud na vybraném místě rostou chloupky, je vhodné je oholit. Henna pasta přes ně nemusí správně přilnout ke kůži a v obrázku by tak mohly vzniknout mezery a bílá místa.

2. Jak malování probíhá a co mě čeká?

Čeká vás přesně to, co si budete přát. :) 

V závislosti na vybraném druhu malování společně domluvíme místo a čas setkání. Může to být u vás nebo u mně doma, v kavárně nebo při pěkném počasí třeba i na louce nebo v lese. Kam vás duše táhne.

Při samotném malování se henna pasta postupně pokládá z kornoutku přímo na kůži a tím vzniká vybraný motiv. Vypadá to trochu jako zdobení perníčků. :) Henna pasta příjemně voní a celý proces malování je i díky tomu velmi hojivý, pečující a léčící.

3. Co s obrázkem po namalování?

Po namalování je potřeba dát henna pastě dostatečnou dobu na to, aby zaschla a její pigmenty mohly prostoupit do vrstev kůže. Ideálně je to 4-12 hodin (například přes noc).

Abychom předešli předčasnému setření henna pasty z kůže, přelepuji namalovaný obrázek náplastí Omnifix, která umožňuje kůži i henně dýchat a nedochází tak k podráždění. Případně je možné s opatrností použít obinadlo nebo s ještě větší opatrností nechat hennu schnout bez překrytí (na vlastní riziko poškození obrázku).

Po 4-12 hodinách odstraníme náplast a zbylou suchou henna pastu odrolíme. Můžeme si pomoci například kokosovým nebo jiným olejem. Ale NEPOUŽÍVÁME VODU. Pokud je to možné, namalované místo ještě dalších 24 hodin nenamáčíme. Nebo alespoň co nejméně.

Obrázek se pak vybarvuje postupně. Nejprve je spíše světlý a oranžový, ale během následujících cca 48 hodin ztmavne. 

Je vhodné obrázek pak ošetřovat olejem nebo krémem. Vláčná kůže se neobnovuje tak rychle a můžete tím prodloužit dobu, kdy vám bude obrázek dělat radost.

4. Jak dlouho mi obrázek vydrží?

Henna pasta na kůži postupně zasychá a její pigmenty pomalu prostupují do hlubší vrstvy kůže. Jak se kůže přirozeně obnovuje, barva postupně vystupuje na povrch až spolu s odumřelými buňkami zcela zmizí.

To, jak dlouho vám obrázek vydrží, je velmi individuální, ale záleží především na místě, kde je namalovaný. Například na hřbetě ruky, kterou často omýváte a kůže se zde obnovuje velmi rychle, bude obrázek viditelný zhruba týden. Naopak tam, kde není kůže tolik namáhaná, vám může motiv vydržet až tři týdny. 

5. Co obsahuje pasta, kterou se bude malovat?

Maluji jen a pouze čistou přírodní henna pastou bez jakýchkoliv umělých přísad.

Kornoutky, které používám obsahují: rozemleté lístky hennovníku bílého, cukr, vodu, esenciální olej - levandule nebo kajeput.

Moc vás prosím, nikdy se nenechte malovat henna pastou, u které neznáte přesné složení. Nebo pokud obsahuje cokoliv jiného než je uvedeno výše (může ještě navíc obsahovat citronovou šťávu, to je v pořádku). Nebo nevíte, co použitá složka je. Riskujete tím závažné a bolestivé poškození kůže, z kterého mohou vzniknout trvalé jizvy.

Mějte se rádi a pusťte si k tělu jen to, co vám neublíží.